Rozdělení granulí podle kvality

Ekonomická, superprémiová nebo třeba holistická či ultraprémiová

Co si pod tím představit?

V prvé řadě je třeba říct, že Česká republika nemá žádným nařízením dáno, jak granule označovat. Označení pochází od samotných výrobců a občas (hlavně u velkých komerčních značek, které patří různým kosmetickým a jiným gigantům) neodpovídá složení. Nicméně i tak lze odhadnout, co pod určitým označením najdete. 

Ekonomické krmivo (economy)

Nepočítáme-li různá supermarketová krmiva, která bychom rozhodně nedoporučovali, jde o nejnižší řadu krmiv. I tady ale sledujte složení, čím specifikovanější bude, tím lépe. I v ekonomických krmivech najdete taková, která obsahují kvalitní masovou moučku, je jí ale méně a většinu obsahu tvoří kukuřice nebo pšenice.. Obsah bílkovin je pak dohnán bílkovinami rostlinnými, tedy hlavně sójou. Masová moučka použitá při výrobě je většinou drůbeží. Jsou mezi námi i lidé, kteří mají hluboko do kapsy a přesto mají rádi psy - a pro ně je ekonomické krmivo rozhodně lepším řešením než krmivo ze supermarketu. Pokud je pes zdravý, nemá zažívací problémy ani alergie a není v pracovní zátěži, lze ho ekonomickým krmivem v klidu nakrmit. A pokud k němu přidáte sem tam maso, jogurt nebo nějaké to ovoce, už je to zase o něčem jiném.

Prémiové krmivo

Tady jde o krmivo střední třídy s kvalitnějšími surovinami a vyšším obsahem masa. Suroviny ve složení by měly být přesněji pojmenovány. Na prvním místě bude obilí - ať už pšenice nebo kukuřice. Prémiová krmiva už mívají více řad, najdete nejspíš i recepturu s jiným než kuřecím masem, třeba s jehněčím nebo rybou, a to pro velké i malé psy, pro štěňata i dospělé. Složení bývá kvalitní, ale méně pestré. Krmivem označeným jako prémiové můžete bez obav krmit, pokud nemáte chovné jedince, sportovce nebo psy s citlivějším zažíváním.

Superprémiové a ultraprémiové krmivo

Jako superprémiová/ultraprémiová se označují velmi kvalitní krmiva. Složení u nich už bývá vždy podrobně popsáno a obsahují různé druhy masa (kuřecí, kachní, jehně, losos, králík atd.) ve formě jak moučky, tak sušeného a čerstvého masa. Maso je takřka vždy, kromě light receptur, na prvním místě složení. Většinou neobsahují pšenici ani kukuřici, ale jiné obiloviny jako oves, ječmen nebo rýži. V případě grain free receptur, tedy bezobilných receptur, jsou obiloviny nahrazeny bramborami nebo různými druhy luštěnin. Složení bývá kvalitní a velmi pestré, najdete tu i různé ovoce, zeleninu a bylinky, stejně jako vitamíny a minerály. Většinu krmiv, které jsou označeny za superprémiové, bychom doporučili všem. V jejich recepturách najdeme jak granule pro štěňata, tak pro dospělé a staré psy, pro citlivé psy, pro sportovce a pro velká a malá plemena - pestré bývá nejen složení, ale také sortiment granulí k výběru.

Holistické krmivo

Pak tu máme nejvyšší řadu, respektive specialitu. Holistický znamená zjednodušeně celostní, což v tomto případě představuje komplexní a vyváženou stravu. Tato krmiva neobsahují žádné obiloviny a ve velké míře jsou zastoupeny bílkovinami živočišného původu a přírodními vitamíny z ovoce a bylinek. Přírodní holistická krmiva jsou vyrobena pouze z čerstvých surovin v nejvyšší (lidské) potravinářské kvalitě, obsahují vysoký podíl masa, ovoce, zeleninu a bylinky. Naopak neobsahují potraviny s vysokým obsahem škrobu, jako je pšenice či kukuřice. Místo nich jsou použity energeticky vydatnější a lépe stravitelné brambory. Krmiva jsou hypoalergenní, bez umělých konzervantů, barviv a ochucovadel, a proto jsou vhodná i pro alergiky a psy s citlivým zažíváním. Ovšem pozor, některým psům příliš pestré a "nabušené" složení holistických krmiv nemusí sedět a lépe jim vyhovují superprémiová krmiva.