Retrívři: skvělí společníci i lovci

Štěňátka zlatých retrívrů a labradorů patří k těm nejroztomilejším vůbec, jejich nevinným výrazům se těžko odolává. Mohli jsme je také vidět v hlavních rolích v několika filmech (Marley a já, Buddy...), ale jací jsou doopravdy? A víte, že existuje mnohem více plemen retrívrů? I když ve filmech jsou hlavně rodinnými mazlíčky, tak patří k loveckým plemenům.

Mezinárodní kynologická federace je řadí do skupiny osm ke slídičům, retrívrům a vodním psům. Chovatelské záležitosti všech retrívrů sdružuje Klub chovatelů loveckých slídičů, přesněji mají přímo svou sekci retriverů. Celkem je šest plemen: zlatý a labradorský retrívr, dále curly a flat coated retrívr, Chesapeake Bay a Nova Scotia duck tolling retrívr.

Retrívři: všestranní psi

Retrívři byli původně využívání hlavně při lovu. Jsou to skvělí přinašeči, jejich hlavním úkolem je přinesení zvěře, kterou myslivec uloví. Milují vodu a velmi rádi plavou, díky tomu se hodí pro práci ve vodě. Jejich dalším úkolem je dohledávka zvěře.

Kromě lovu se však osvědčili i při jiných disciplínách, pro svou přátelskou a velmi klidnou povahu jsou to úžasní canisterapeuté, ale cvičí se také jako vodící psi pro nevidomé, pro které jsou nepředstavitelnými pomocníky. Dále působí jako záchranáři, ale můžeme je najít i u policie.

Zejména labrador a zlatý retrívr jsou ideálními rodinnými psy, milují děti a mají s nimi svatou trpělivost, jsou lehce ovladatelní a velmi milí. Jak se říká, neublížili by ani mouše.

Zlatý retrívr

Toto plemeno patří celosvětově k těm nejoblíbenějším, pochází z Velké Británie a typická je pro něj delší lehce zvlněná srst ve zlaté nebo krémové barvě. Zlaťák miluje děti a bude si s nimi neúnavně hrát, hodí se do rodiny, kde bude mít výběh na zahradu. Kromě jeho schopností upotřebitelných v lovu je také skvělým asistenčním psem nebo canisterapeutem, ale věnovat se společně můžete i jiným kynologickým sportům, zlatý retrívr je velice nadaný.

A víte, že podle vědců patří zlatý a labradorský retrívr dokonce do první desítky nejinteligentnějších plemen na světě? V seznamu je najdete po boku takových plemen jako je border kolie i německý ovčák.

Labradorský retrívr

Labrador pochází z kanadského Newfoundlandu, kde pracovali jako pomocníci rybářů a námořníků, kterým z vody přinášeli zastřelené ptáky. Později byli dovezeni do Anglie. Labrador má krátkou srst v jednobarevné černé, žluté nebo hnědé (játrové) barvě. Toto plemeno je velmi mírumilovné a hodí se do rodiny. Potřebuje však dostatek pohybu, protože jinak má sklony k nadváze

Znáte film Marley a já? V hlavní roli je kromě labradora také Jenifer Aniston a Owen Wilson a tato komedie přilákala do kin miliony pejskařů. Marleyho hrálo dokonce 22 psů, z nichž nejmladšímu bylo půl roku a tomu nejstaršímu 14 let!

Flat coated retrívr

Flatík se vyskytuje v černé či tmavě hnědé barvě, jeho srst je hladká, dlouhá a vytváří praporce. Pochází opět z Anglie. Jedná se o velice dobrosrdečného psa, který má skvělé lovecké schopnosti. Bude výborným parťákem pro děti, dobře vychází i s ostatními mazlíčky. Využití najde v mnoha kynologických sportech, někteří flatíci jsou dokonce záchranáři a vyhledávají pohřešované osoby.

Flatík je ze skupiny zmíněných retrívrů největší. Je zajímavé, jak je opomíjen a upřednostňováni jsou jeho "bratři" zlatý a labradorský retrívr. Flat je ze skupiny asi nejštíhlejší a proti zlaťákovi je velmi aktivní. Pokud si myslíte, že se liší jen barvou, tak jste na omylu.

Curly coated retrívr

Tento retrívr již není tak známý a málokdo ví, že vůbec takové plemeno existuje. Jeho typickým rysem je černá nebo tmavě hnědá srst stočená do malých kudrlinek, které těsně přiléhají ke kůži. Jedná se o nejstaršího zástupce ze skupiny retrívrů a opět pochází z Velké Británie. Lovecky je to všestranně upotřebitelný pes, ale najde využití i v jiných disciplínách.

Na první pohled je zajímavá srst tohoto plemene, která je kudrnatá stejně jako např. u pudla. Mohlo by se proto zdát, že vyžaduje zvláštní péči, ale opak je pravdou, kudrnatý retrívr, jak se curlymu říká, je v podstatě bezúdržbový pes.

Chesapeake bay retrívr

Jako jediný ze skupiny retrívrů pochází z USA, konkrétně z oblasti Chesapeake Bay, kde sloužil k lovu mořských ptáků. Pracovat dokáže v nepříznivých a mrazivých podmínkách. Má krátkou a silnou srst, barva bývá hnědá v různých odstínech, ostřicová nebo barva uschlé trávy, aby co nejvíce splynul s prostředím, ve kterém pracoval. V porovnání s ostatními retrívry je samostatnější. Má mnoho energie, kterou je potřeba vybít, a to nejlépe při lovu.

U "česepíka" přesně známe rok vzniku plemene, a to není tak časté, většinou jsou tyto informace zastřeny a můžeme se jen domnívat. Jedná se o rok 1807, kdy u Marylandu ztroskotali Angličani, posádku zachránila americká loď. Spolu s posádkou se na loď dostala i dvě štěňata St. John Dogs hnědé a černé. Pojmenováni byli Canton a Sailor a oba se dostali k americkým lovcům, kteří je dále křížili.

Nova Scotia duck tolling retrívr

Toller, jak se mu také říká, je nejmenším zástupcem ze skupiny retrívrů a stejně jako labrador pochází z Kanady, konkrétně z oblasti Nového Skotska. Jeho hlavním úkolem bylo vylákat kachny z úkrytu a odvést jejich pozornost, aby je mohl lovec zastřelit. Je velice hravý, rychlý a učenlivý, hodí se pro agility, dog dancing i dog frisbee. Je to ideální společník do rodiny, s dětmi i dalšími mazlíčky vychází dobře.

Zajímavostí je způsob práce tohoto plemene. Novoskotský retrívr má popis své práce již v názvu - "kachny lákající retrívr". Láká kachny tím, že pobíhá po břehu a jeho bílé znaky se odráží na vodní hladině, to přitahuje kachny ke břehu a jsou pak lapeny do sítě.


Jak jste se mohli přesvědčit, retrívr to není jen labrador a zlaťák, ale ještě další čtyři plemena. Zaujal vás některý z retrívrů natolik, že uvažujete o jeho pořízení? Obraťte se chovatelskou stanici, kde vám jistě rádi poradí, co všechno soužití s retrívrem obnáší.