Nejvhodnější sacharidy

Mezi zdroje sacharidů řadíme pšenici, kukuřici, oves, rýži, brambory aj. Nejlépe stravitelné jsou brambory (ale pozor - hovoříme o vločkách z celých brambor, nikoliv bramborových úsušcích, což jsou vlastně slupky - odpad potravinářského průmyslu), rýže a oves. Naopak pšenice se považuje za hůře stravitelnou, obsahuje velké množství lepku a může vyvolávat alergii. Stejně tak kukuřice (potenciální alergen) není pro psy příliš vhodná i kvůli svým nutričním hodnotám. Psům jakožto původním masožravcům nejvíce prospívá masitá strava s vysokým obsahem proteinů a nízkým obsahem sacharidů. Nadbytek sacharidů v krmivech pro psy může být jednou z příčin obezity, jelikož nadbytečná glukóza se v těle ukládá jako tuk. Čím méně sacharidů granule obsahují, tím lépe. Na trhu jsou k dostání i granule zcela bez obilovin, takzvané Grain Free (GF). Faktem však zůstává, že někteří lidé je považují za "nezdravý extrém", který může způsobit až selhání ledvin a jater. Kde je pravda? Jak to tak bývá, pravděpodobně někde mezi... Přestože se tato krmiva řadí mezi nejkvalitnější, některým psům velké množství bílkovin v nich obsažené prostě nesedne. Zdravá zvířata nadbytek bílkovin vyloučí močí a nezpůsobí to žádné škody, ovšem psům s ledvinovými problémy se vysokoproteinová krmiva nedoporučují.

Jako hlavní zdroj tuků by v granulích měl být kuřecí nebo rybí tuk. Rostlinné oleje by neměly tvořit hlavní zdroj tuků, protože psi mnohem lépe využívají tuky živočišné.

Shrnutí: Za ideální se považují krmivo, kde převaha bílkovin pochází z kvalitních živočišných zdrojů, tuky jsou převážně živočišného původu (musí být jasně specifikovaný o jaký druh se jedná, rostlinné oleje jsou na doplnění), sacharidy pocházejí z kvalitních obilovin nebo brambor (případně jsou doplněné z ovoce a zeleniny). Produkt je bez konzervantů, barviv, soli, sóji a dalších nevhodných složek pro organizmus psa.