Kvalitní krmivo nemusí být drahé

Krmivo, krmivo, krmivo. Otázky spojené s výživou řešíme velmi často. Problematika je to poměrně široká a množství otázek nekonečné. Vybrat kvalitní stravu rozhodně není jednoduché. Co funguje pro jednoho pejska, nemusí fungovat pro druhého. Na toto téma byly již popsány stohy papírů. Na toto téma si můžete přečíst několik zajímavých článků, včetně nezávislých hodnocení. V tomto článku bych se rád na krmiva podíval z jiné stránky. Lidé většinou řeší kvalitu krmiva, jeho dostupnost a jeho cenu. Musím přiznat, že za poslední rok jsem neměl jedinou otázku na dávkování u jednotlivých značek krmiv. Pro řadu lidí zřejmě bude překvapením, že se krmné dávky podstatně liší, což se projeví v jejich finálních cenách.

Ať chcete nebo ne, obecně platí, že čím lepší krmivo je, tím je i dražší. Většina lidí se na cenu krmiva dívá pouze z pohledu, kolik stojí pytel té a té váhy. Je pro ně tedy rozhodující, kolik zaplatí za jeden kilogram krmiva. Ovšem, jak jsem zmínil výše, dávkování se může velmi lišit, a proto je nutné přepočítávat cenu na krmné dávky (např. za den). Při tomto přepočítání nakonec zjistíte, že si můžete koupit běžné komerční superprémiové krmivo, které stojí 1200Kč/14kg nebo špičkové nekomerční krmivo, u kterého ve složení neděláte kompromisy a stojí sice 2000Kč/18kg, ale krmná dávka je nižší a díky tomu je cena ve finále úplně stejná.

Obecně platí, že krmit komerčním krmivem obsahujícím méně kvalitní suroviny a spoustu obilovin je sice dle ceny za pytel levnější než špičková "drahá" krmiva, ale ve finále zaplatíte za denní krmnou dávku v podstatě stejnou cenu. Na domácích mazlíčcích by se němělo šetřit a měli by dostávat dostatečně kvalitní stravu pro dlouhý a šťastný život.