Jak u psa dosáhnout zdravé váhy

Pomoci svému psovi udržet si zdravou váhu je jedním z nejdůležitějších úkolů každého majitele. Dokonce i zdraví psi mohou mít podváhu nebo naopak nadváhu. Buďte však ve střehu, pokud by příčinou úbytku váhy mohla být nemoc nebo zranění. V takovém případě zajděte se svým psem co nejdříve k veterináři, aby tyto příčiny vyloučil. Mnoho psů získá zdravou váhu změnou stravy a životosprávy. 

Nízká váha

1. Poznamenejte si váhu svého psa. Jestliže si myslíte, že má váš pes příliš nízkou váhu, musíte ji kontrolovat pravidelně, abyste zaznamenali případný další pokles a mohli podniknout kroky ke zlepšení. Sdělte tuto informaci vašemu veterináři. 

2. Poraďte se s veterinářem. Musíte vědět, jestli příčina, která způsobila pokles váhy u vašeho psa, nevyžaduje pozornost veterináře. Váš pes může být nemocný nebo napadený parazity, což nemusí být okamžitě zjevné. Veterinář je schopen to zjistit.

 • Nemoci jako cukrovka, rakovina, žloutenka nebo zánětlivá onemocnění trávící soustavy mohou způsobit úbytek váhy,[1] a vyžadují léčbu. Proto se stav vašeho miláčka nezlepší jen samotnou úpravou jídelníčku. Ve skutečnosti se bez vhodné léčby všechno ještě zhorší.

3. Určete ideální váhu. Promluvte si o hmotnosti svého psa s veterinářem. Ten vám řekne, jestli je jeho váha ideální, nebo je vyhublý, či trpí nadváhou. Na internetu jsou k nalezení rovněž tabulky, které mohou pomoci ideální váhu psa určit. Pokud však máte pochybnosti, vezměte jej k veterináři.

 • Všeobecně platí, že pes má ideální váhu tehdy, když je viditelný pas, při hlazení můžete cítit žebra, nejsou však viditelné jejich obrysy, a břicho se stáčí nahoru k hýždím.[2]
 • Jestliže pohledem rozeznáte většinu žeber, páteřní nebo bederní kosti, je pes příliš hubený.
 • Některá plemena, například chrti a někteří lovečtí a pastevečtí psi (border kolie nebo pointer) bývají štíhlejší než jiná plemena (mastif nebo labrador).

4. Odčervěte svého psa. Pokud máte možnost, uděláte nejlépe, když svého psa dáte vyšetřit na střevní parazity.

 • Jestliže je váš pes napaden střevními parazity, může být vyhublý, protože paraziti spotřebují výživu dříve, než je jeho tělo schopné ji zpracovat.

5. Ujistěte se, že má váš pes dostatek pohybu. Váha psa je úzce spojena s celkovým zdravotním stavem psa. K udržení dobrého zdravotního stavu přispívá i přiměřený pohyb.[3]

 • Délku a míru pohybu vašeho psa konzultujte s veterinářem. Někteří psi trpí artritidou, neurologickými potížemi nebo onemocněními metabolizmu. Abyste předešli újmě na zdraví u svého psa, pro zlepšení je nutná speciální péče a odborný dohled.
 • Pro většinu psů je dobré postupné prodlužování procházek na vodítku. Sníží se tak i pravděpodobnost úrazu. Plavání je dobré pro psy, kterým nevadí voda. Ujistěte se, že je přístup do vody v bazénu, jezeře či řece pro psa bezpečný.

Zvýšení příjmů kalorií

1. Přidejte svému psovi jídlo. Jestliže krmíte svého psa jednou denně, přidejte mu ještě druhé jídlo. Jestliže svého psa krmíte ráno i večer, dejte mu najíst i v poledne. Nemusíte nutně měnit stravu, jednoduše mu jídlo přidejte, abyste zvýšili přísun kalorií. [4]

 • Mějte na paměti, že pokud svému psovi přidáte celou dávku krmení, zvýší se u něj potřeba častějšího vyprázdňování a tudíž bude nutné zvýšit četnost procházek.

2. odávejte svému psovi kvalitní krmení. Existuje mnoho druhů krmení pro psy a je k dostání v různé kvalitě. Měli byste si být jisti, že jídlo, kterým krmíte svého psa, obsahuje přiměřené množství kalorií s vyváženým nutričním obsahem.

 • Zkontrolujte obsah bílkovin a tuku jednoduše podle informací uvedených na obalu krmení, které zrovna používáte.
 • Obsah kalorií v jedné dávce není vždy uveden, zjistěte si tuto informaci na webové stránce výrobce, nebo výrobci přímo zavolejte.
 • Na balení taktéž najdete seznam všech ingrediencí. Používejte krmivo, které obsahuje spíše dostatek bílkovin (obsah hovězího, kuřecího nebo jehněčího masa), než uhlohydrátů (obilí nebo pšenice).
 • Tady můžete zkontrolovat kvalitu složek, které obsahuje krmivo, které zrovna používáte https://www.dogfoodadvisor.com/.
 • Promluvte si s vaším veterinářem o vhodné výživě pro vašeho psa a doporučovaném přísunu kalorií na den. Další informace lze nalézt na: https://vet.osu.edu/vmc/basic-calorie-calculator.

3. Doplňte krmení vhodnou "lidskou stravou".[5] Jestliže do krmení přidáte chutnou "lidskou stravu", pomůže to vašemu psovi zvýšit chuť do jídla. Netučný a neslaný kuřecí, hovězí nebo zeleninový vývar je velmi chutný, zvláště když jej před přidáním do misky trochu přihřejete. Zkuste v řeznictvích najít cenově přijatelné masové vývary s minimem tuku a soli. Několik lžic přidá psímu jídlu lákavější chuť.

 • Několik lžic opečeného kuřecího masa bez kůže, vařené vajíčko nebo ryba obvykle přispějí ke zvýšení chuti do jídla a jsou hodnotnými zdroji bílkovin a kalorií.
 • Jestliže sní pes příliš mnoho tuku, může mu být špatně, takže mu do krmení přidejte bílkoviny a trochu uhlohydrátů.
 • Můžete vyzkoušet i další druhy potravin, jako je šťáva z konzervovaného tuňáka, netučný sýr Cottage nebo netučný bílý jogurt
 • Vystříhejte se nezdravých a pro psy nebezpečných potravin, jako je čokoláda, rozinky, hroznové víno, cibule, česnek nebo cokoliv s plísní.

4. Zkuste jiný druh krmení. Jestliže původní krmení nedělá vašemu psovi dobře, zkuste mu podat jiné kvalitní suché jídlo, kvalitní maso v konzervě, nebo mu začněte připravovat jídlo podle spolehlivého receptu sami. Vysoce kvalitní krmivo mívá v tabulce složení na prvním místě bílkoviny (hovězí nebo kuřecí maso).

 • Jestliže připravujete pokaždé pro psa jídlo sami, je neobyčejně důležité, aby obsahovalo kompletní a vyrovnaný poměr živin. Vařte podle rad veterináře nebo doporučených receptů a ujistěte se, že jste při vaření nevynechali žádnou složku.
 • Před tím, než změníte stravu, nebo ji budete chtít připravovat sami, poraďte se o vhodném způsobu stravování vašeho psa s veterinářem. K doplnění informací o výživě psů si můžete přečíst některou z četných publikací vydaných v českém jazyce, třeba "BARF krmení psa přirozenou stravou" od Kateřiny Novosádové, "Kuchařka pro psy na každý den" od Zdenky Proškové a mnoho dalších.

5. K suchému krmení přidejte vodu. Jestliže váš pes není zrovna nadšený svojí suchou stravou, zkuste do ní přidat horkou vodu a nechte vychladnout. Strava zůstane kašovitá a často tak bývá pro psy lákavější. 

Varování

 • Uvědomte si, že radikální změna ve stravování, může vašemu psovi podráždit žaludek. Pokud chcete začít s jiným způsobem stravování, promluvte si s veterinářem, jak bezpečně přejít na jiný druh stravy.
 • Přidání "lidské stravy" do krmení, třeba dýně, může způsobit, že stolice vašeho psa bude příliš řídká. Budete muset snížit množství "lidské stravy" v jeho krmení.
 • Pokud není váš pes zvyklý na příliš mnoho pohybu, je u něj nutné (stejně jako u lidí) zvyšovat pohybovou zátěž postupně.
 • Psa do jídla nenuťte, pouze jej pobízejte.