Čerstvé maso v granulích pro psy a kočky

Jedním z moderních trendů výroby granulí pro psy a kočky poslední doby je používání čerstvého masa přímo do směsi krmiva, které je použito k extruzi. 

Jedním z moderních trendů výroby granulí pro psy a kočky poslední doby je používání čerstvého masa přímo do směsi krmiva, které je použito k extruzi. Tento způsob má nejen specifické technické požadavky na výrobní zařízení, ale především je logisticky dosti náročný a zvyšuje potřebu dobré organizace v továrně. Čerstvé maso, které výrobce použije do krmiva, se musí použít do 48 hodin od porážky zvířat. Z tohoto důvodu není používání čerstvého masa v granulích pro psy a kočky zatím ještě příliš rozšířené. 

Určitě je bezpochyby, že čerstvé maso je optimálním zdrojem bílkovin. Maso nebo spíše směs, která se nejčastěji používá, obsahující zpravidla i vnitřnosti, má celou řadu přirozených látek. Tyto směsi neobsahují žádné vedlejší produkty, takže se kvalitativně jedná o vysoce kvalitní surovinu. Maso také přirozeně obsahuje dost tuku, který pak už není nutné v takové míře přidávat, takže kromě kvalitních bílkovin přináší čerstvé maso do krmiva také tuky v jejich přirozené formě. Kromě přínosu výživového má čerstvé maso další klíčovou výhodu - výrazné zvýšení chutnosti krmiva. Díky šťávě, které maso obsahuje, jsou granule chuťově velmi atraktivní. Použití čerstvého masa má tedy samá pozitiva.

Občas se setkávám s názorem, že díky použití čerstvého masa je v krmivu málo živočišných bílkovin, protože maso obsahuje hodně vody. To je do určité míry pravda, nicméně kvalitní krmivo obsahuje vždy i další zdroje koncentrovaných živočišných bílkovin v podobě sušeného masa nebo masové moučky, takže pokud v krmivu není čerstvé maso osamocené, není nutné toto brát vůbec v potaz.

Množství čerstvého masa v krmivu je technologicky omezeno. Běžně výrobci přidávají do krmiva 10-20% čerstvého masa, maximálně však do 30%. Více není technologicky možné. Pokud výrobce tvrdí, že jeho granule obsahují více čerstvého masa, pravděpodobně to nebude pravda a bude to hra čísel. Někteří výrobci nebo dodavatelé přepočítávají obsah sušených bílkovin na čerstvé maso připočítáním obsahu vodu. To je ale něco jiného a neznamená to, že do krmiva bylo použito čerstvé maso. 

Tím, že čerstvé maso nebo směs musí být rychle zpracována do krmiva, omezuje se vzdálenost, ze které je továrna surovinu schopna příjmout. Proto se zpravidla jedná o lokální dodavatele. Není tedy nutné surovinu převážet na velké vzdálenosti. Pro ekologicky smýšlející chovatele může toto být další argument pro sáhnutí po krmivu s čerstvým masem.

Pokud hledáte kvalitní a moderní krmivo pro svého psa nebo kočku, určitě byste měli hledat krmivo s kvalitním složením, které obsahuje čerstvé maso.